Підтримка
Цілодобова підтримка | Правила звернення

Зателефонуйте

Глобальна підтримка:
+7 (495) 789-45-86

Поширені запитання |  Форум |  Бот самопідтримки Telegram

Ваші запити

  • Всі: -
  • Незакриті: -
  • Останій: -

Зателефонуйте

Глобальна підтримка:
+7 (495) 789-45-86

Зв'яжіться з нами Незакриті запити: 

Профіль

Профіль

Вони були першими

Dr.Web — один із перших антивірусів в історії

Dr.Web навряд чи був би створений, якби до цього не виникли перші віруси, які, у свою чергу, не з'явилися б, якби не було для них середовища існування — тобто, комп'ютерів і комп'ютерних мереж.

З нагоди дня народження антивірусу Dr.Web, який ми відзначаємо в квітні, пропонуємо вам зробити невеликий екскурс в історію та згадати вірусних і антивірусних «піонерів», які залишили яскравий слід в швидкоплинній і насиченій подіями комп'ютеризації нашого суспільства. Вони були першими — в самих різних іпостасях, з різними намірами та часто набагато випереджали свій час!

Ідеї витали в повітрі...

Ідею самовідтворюваних програм виклав «батько» комп'ютера Джон фон Нейман. Матеріали лекцій на цю тему, які він читав, починаючи з 1949 року, Нейман узагальнив у науковій праці «Теорія самовідтворюваних автоматичних пристроїв» понад 60 років тому — у 1951 році.

1951

Neiman

1970

benford

«Вірус»

Поява терміна «вірус» стосовно комп'ютерної програми була неминуча. Хто вжив його першим — сказати складно. Є думка, що вперше він застосований у фантастичному оповіданні письменника та вченого Грегорі Бенфорда «Людина у шрамах», опублікованому у 1970 році. До речі, в цьому ж оповіданні згадується й програма боротьби з вірусом — «Вакцина»!

Перші віруси

1961

У 1961 році була створена гра Darwin, в якій декілька програм, названих «організмами», завантажувалися в пам'ять комп'ютера. Організми одного виду, створені одним гравцем, мали знищувати представників іншого виду та захоплювати життєвий простір.

1971

У 1971 році з'явилася перша програма, яку можна вважати вірусом у сучасному розумінні — The Creeper. Вона не заподіювала шкоди, а лише виводила повідомлення на екран:

I`M THE CREEPER: CATCH ME IF YOU CAN

Але вона вже вміла самостійно поширюватися мережею, ставши першим мережним вірусом в історії.

Вона ж породила й перший антивірус — програму Reaper, що була по суті таким самим мережним вірусом. Reaper поширювалася мережею, жодним чином себе не проявляючи, а якщо їй вдавалося знайти на комп'ютері The Creeper — вона його стирала.

Ввіруси поширюються

А це вже серйозно

1981

Першими відомими справжніми вірусами є Virus 1,2,3 та Elk Cloner для ПК Apple II — того самого майбутнього «маку», вірусів для яких нібито не існує. Обидва віруси з'явилися у 1981 році.

Перша епідемія

1987

До середини 80-х років широке поширення отримали комп'ютери IBM PC, що стало однією з причин виникнення вірусних епідемій.

Першою епідемією комп'ютерних вірусів можна вважати епідемію доволі нешкідливого вірусу Brain, яка сталася у 1987 році. Вірус за рік свого існування уразив багато комп'ютерів по всьому світу, хоча від самого початку створювався для визначення рівня комп'ютерного піратства в Пакистані.

Дослідження починаються

1980

1980

В дипломній роботі на тему «Самовідтворювані програми», яка була підготовлена студентом Дортмундського університету Юргеном Краусом у 1980 році, разом із теоретичними викладеннями наводилися й реально існуючі на той момент самовідтворювані програми для комп'ютера Siemens. Саме в цій роботі вперше була проведена паралель між живою клітиною та самовідтворюваною комп'ютерною програмою.

1983

1983

Чітке визначення терміна «комп'ютерний вірус» було надане 1983 року Фредом Коеном, на той момент — аспірантом Університету Південної Каліфорнії:

«Ми визначаємо комп'ютерний вірус як програму, яка може "інфікувати" іншу, впроваджуючи в неї свою копію. Інфекція може поширюватися через ЕОМ або мережу... Кожна інфікована програма може поводити себе як вірус, завдяки чому інфекція поширюється».

Фред Коен, «Комп'ютерні віруси, теорія та експерименти»

Незадовго до Dr.Web

1988

Д.Н. Лозинский

У 1988 році була розроблена перша версія вітчизняного антивірусу Aidstest. Автор цієї легендарної програми — Д. Н. Лозинський. Вона використовувалася практично на всіх персональних комп'ютерах в СРСР, а потім у країнах СНД, залишаючись поза конкуренцією довгі роки. Розробка Лозинського допомогла багатьом користувачам, зокрема в державному та комерційному секторах, впоратися з вірусною проблемою на початковому етапі її появи. Сьогодні Д. Н. Лозинський є заступником генерального директора «Доктор Веб».

Дмитро Миколайович Лозинський — один з тих, хто визначив розвиток вітчизняного програмування та стояв біля витоків перших російських антивірусних рішень.

В СРСР у витоків комп'ютерної вірусології (з 1989 року) стояв М. М. Безруков. Його семінар «Системне програмування» та електронний бюлетень «Софтпанорама» в значній мірі були присвячені питанням комп'ютерної вірусології. В ньому були представлені розробники тогочасних вітчизняних антивірусів, включаючи Д. Н. Лозинського.

1989

Neiman

1991

Компьютерная вирусология

Пізніше М. М. Безруков написав фундаментальну працю «Комп'ютерна вірусологія», яка вийшла 1991 року та справила великий вплив на Ігоря Данілова.

Перша версія Spider's Web

1992

Автор антивірусу Dr.Web — Ігор Данілов — почав свої антивірусні експерименти у 1990-1991 роках. Саме тоді були створені прототипи сторожа та сканера.

У 1992 році була розроблена перша версія антивірусної системи Spider's Web, до складу якої входили резидентний сторож Spider і доктор (сканер за сучасною термінологією) Web.

Саме доктор Web згодом (у 1994 році) дав всьому сімейству антивірусних програм Ігоря Даниліва назву, яка стала відомою на весь світ — Dr.Web.

Игорь данилов
«Був час — я був один, і моє робоче місце знаходилося в підвалі. Тепер зі мною ціла команда, у нас зручний офіс і філії в різних країнах світу».

Ігор Данілов

Павук проти «хамелеонів»

chameleon

На початку 1990 року з'явився перший поліморфний вірус — Chameleon. Раніше загальновизнаним способом розпізнавання конкретного вірусу було виділення характерної фіксованої частини його коду (сигнатури). Навіть шифровані зі змінним ключем віруси могли бути розпізнані за кодом розшифрувальника. Проте з появою поліморфних вірусів це стало неможливим. Подібні віруси використовують кілька методів зміни свого коду, так що різні екземпляри одного вірусу не мають жодної характерної ділянки коду.

Коли «поліморфи» почали поширюватися масово, Dr.Web став першою в історії антивірусної індустрії програмою, спроможною розпізнавати та зцілювати комп'ютери від самих різних поліморфних вірусів, у тому числі найскладніших з них. Саме ця технологічна властивість антивірусу Dr.Web принесла йому першу міжнародну популярність серед професіоналів.

spider

Dr.Web: початок

1994

Перший інтерфейс та перший диск Dr.Web

2004

Перша коробка Dr.Web